Следвайте Гласове в Телеграм и Инстаграм Поредица от големи фалити във фотоволтаичния бизнес започна

...
Следвайте Гласове в Телеграм и Инстаграм Поредица от големи фалити във фотоволтаичния бизнес започна
Коментари Харесай

Зачестяват фалитите в соларната индустрия

Следвайте " Гласове " в Телеграм и Инстаграм 

Поредица от огромни банкрути във фотоволтаичния бизнес стартира тази година. „ Залязоха “ някои от най-големите имена в сектора, а анализатори предвиждат, че ще забележим още банкрути.

Американската слънчева компания SunPower Corp. подаде заявление за фалит. Представители на компанията побързаха да успокоят обществеността, че „ обстановката не визира слънчевите панели с марката SunPower “, които са проектирани, създадени и продавани от Maxeon Solar Technologies в Европа и другаде по света.

„ Освен името на продуктовата марка, няма съществуваща връзка сред Maxeon и SunPower Corporation “, сподели представител на Maxeon Solar.

„ SunPower се сблъска с тежка рецесия на ликвидността, породена от внезапен спад в търсенето на слънчевия пазар и неспособността на SunPower да получи нов капитал “, съобщи Матю Хенри, основен шеф по трансформацията на SunPower.

Фактор за случилото се е и това, че фотоволтаичната промишленост в Съединените щати изпитва усложнения през последните две години, защото възходящите лихвени проценти и регулаторните промени понижиха цената, предлагана на клиентите. Търсенето понижа, а възходящият остатък от наличия сложи спомагателни провокации за инсталаторите.

SunPower се причисли към Titan Solar Power и Sunworks като обществено търгувани слънчеви компании, които банкрутираха в последните месеци. Titan Solar завърши работа през юни и освободи чиновниците си. Sunworks прекрати работа през февруари.

Още 12 други американски слънчеви компании са банкрутирали в последните месеци: MC Solar, Harness Power, NM Solar Group, ASA, Kuubix Energy, Erus Energy, Infinity Energy, Suntuity Renewables, ADT Solar, Vision Solar, Solcius, Kayo Energy и iSun.

Извън Съединени американски щати също се следят банкрути на слънчеви бизнеси. Например, в края на юли немската Priogo разгласи неплатежоспособност. Преди броени дни друга немска компания, Bosswerk, също „ потъна под повърхността “.

През февруари банкрутира швейцарската Meyer Burger. Датският производител Exasun разгласи банкрут през януари. През декември дефинитивно затвориха порти немската Eigensonne и австралийската Energetica Industries.

Успоредно с това постоянно се чуват и новини за закриването на фабрики на водещи марки в промишлеността. Фалираха и някои производители на техника, обвързвана със слънчевите съоръжения – да вземем за пример инвертори и акумулатори.

Тази мрачна поредност от банкрути не е непредвидена. По време на ревюто Intersolar в Мюнхен тази година анализаторите на BloombergNEF намекнаха, че има съображение да се готвим за сходна серия. Невероятно ниските цени на полисилиция и големият свръхкапацитет няма по какъв начин да не дадат отражение, разяснява Джени Чейс, слънчев анализатор в BloombergNEF.

Според нея, през актуалната година ще има задоволително полисилициев потенциал за произвеждане на 1,1 TW слънчеви модули, само че световното търсене на панели се чака да доближи към 585 GW. „ Това е много голяма делта “, сподели тя. През идната година някои от компаниите в сектора ще изчезнат.

Наред с това слънчевата промишленост би трябвало да се приготви за серия от „ механизми за негативна противоположна връзка “, като да вземем за пример негативни цени и остатък от слънчева сила.

Налице са провокации при вземането на заеми за слънчевите компании, споделят наблюдаващите от SolarInsure. А доста от бизнесите в бранша нормално разчитат на заемен капитал, с цел да финансират своите действия и планове.

Повишаването на лихвените проценти в Съединени американски щати доста усили цената на капитала им. Този скок в разноските за оборотен капитал натовари техните финансови запаси, което пък докара до проблеми с паричния поток и, за някои, неплатежоспособност.

Инфо: technews.bg

 

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР